Trénink & Epic · start a cíl Can Pastilla
Randa 5×
- Střední–Královská
- 89 km
- 1 574 m
- ≈ 3½–4½ h
Mapa a výškový profil
Najeďte na výškový profil – na mapě uvidíte, kde právě jste.
Randa: 3 nebo 5 výjezdů k Santuari de Cura
Celkové shrnutí:
Strukturovaný trénink na skutečném stoupání: opakované výjezdy po Ma-5018 z Randy k Santuari de Cura (4,7 km, průměrně 5,5 %), každý sjezd je odpočinek. Má dvě varianty: Hobby pro rekreační jezdce – tři výjezdy v tempu, asi 71 km, 1 080 m převýšení a 3,5–4 hodiny; Profi pro silné klubové jezdce, přípravu na Mallorca 312 a dlouhé triatlony (zhruba 3 W/kg a víc) – pět výjezdů od sweet spotu po práh, 89,4 km, asi 1 570 m a 4–4,5 hodiny. Bezpečnost: úzkou Ma-5010 s rychlými auty jeďte za sebou a v klidném tempu, nahoře se otáčejte jen uvnitř parkoviště u Cura a dole v Randě z místa.
Průběh trasy:
Km 0–6,2: Z půjčovny vyjedete přes Can Pastillu na Camí de Son Fangos (km 1,8), minete Es Pil·larí a po Camí de les Barraques dojedete na Ma-19A, starou silnici do Llucmajoru (km 6,2). Souběžná Ma-19 je dálnice, na tu nikdy.
Km 6,2–16,6: Ma-19A mírně stoupá ze 47 m na zhruba 170 m u odbočky Camí des Camp Pelat (km 11,7) – tady si odjedete aktivační úseky. Llucmajor objedete po okruhu Ronda de Ponent.
Km 16,6–21,4: Na kruhovém objezdu na km 16,6 najedete na Ma-5010 směr Algaida: 3,8 km mírně do kopce, bez krajnice a s rychlými auty, jeďte proto za sebou a v klidném tempu. Na km 20,4 odbočte vpravo na Ma-5017, která stoupá asi 5 % do Randy.
Km 21,4–67,9: Každý interval vede od začátku Ma-5018 ve vesnici (km 21,4, 296 m) na parkoviště Santuari de Cura (km 26,0, 540 m). Prvních 1,5 km je nejprudších, kolem 7 %, dál 4–6 % serpentinami kolem odboček ke svatyním Gràcia a Sant Honorat. Otočte se uvnitř parkoviště, sjeďte stejnou silnicí a dole se otočte z místa. Intervaly začínají na km 21,4, 30,7, 40,0, 49,3 a 58,6, poslední sjezd končí na km 67,9.
Km 67,9–89,4: Domů pojedete stejnou cestou (po Ma-5010 opět za sebou a v klidném tempu), celou po asfaltu a od Camp Pelat (km 77,7) převážně z kopce.
Tréninková jednotka
Pro koho: Pro rekreační jezdce, kteří si chtějí zvyknout na delší stoupání: tři výjezdy z Randy ke Cura v tempu, sjezdy jako odpočinek.
≈ 3½–4 h · ≈ 71 km · ≈ 1 080 m · 3 × Randa–Cura
Průběh intenzity: šířka = čas, výška = % FTP
- Rozjetí≈ 60 minZ256–72 % FTP69–80 % LTHRRPE 3km 0–21,4
Po Ma-19A (nikdy ne po dálnici Ma-19), na Ma-5010 za sebou v klidném tempu. Do Randy bez zrychlování.
- 1. výjezd20–28 minZ2–Z372–80 % FTP80–87 % LTHRRPE 4–5km 21,4–26,0
Plynule z vesnice, prvních 1,5 km (kolem 7 %) na nejlehčí převod. Vsedě, 75–90 ot./min; měli byste zvládnout mluvit.
- Sjezd jako odpočinek10–12 min + 2 minZ1< 55 % FTPRPE 1
Otočte se uvnitř parkoviště u Cura, oblečte si vestu. Ve svém pruhu, brzděte před serpentinami, pozor na štěrk. Dole otočka z místa.
- 2. a 3. výjezd2 × 20–26 minZ380–88 % FTP85–92 % LTHRRPE 5–6km 30,7–35,4 · 40,0–44,7
Tempo, kdy dýcháte zhluboka, ale ještě mluvíte v krátkých větách. Ani na prudkém začátku nejezděte nad 90 % FTP.
- Vyjetí≈ 55 minZ1–Z2< 70 % FTPRPE 2
Po třetím sjezdu (km 49,3) se dole už neotáčejte a jeďte domů stejnou cestou: po Ma-5010 za sebou, pak jen Ma-19A.
40–70 g sacharidů za hodinu a 2 lahve, vodu doplníte na Cura nebo v Randě. Jezte nahoře nebo dole, nikdy v serpentinách.
Jen dva výjezdy, oba v Z2–Z3 (72–82 % FTP) – asi 61 km a 830 m.
Bez wattmetru: v prvním výjezdu mluvíte v celých větách, ve 2. a 3. v krátkých. Výjezdy by měly trvat zhruba stejně – je-li třetí o víc než 2 minuty pomalejší, zvolněte.
Pro koho: Pro silné klubové jezdce, jezdce v přípravě na Mallorca 312 a triatlonisty na dlouhé tratě (zhruba 3 W/kg a víc): pět výjezdů od sweet spotu po práh.
≈ 4–4½ h · 89,4 km · 1 570 m · 5 × Randa–Cura
Průběh intenzity: šířka = čas, výška = % FTP
- Rozjetí55 minZ256–75 % FTP69–83 % LTHRRPE 3km 0–21,4
K tomu 3× 30 s na 100–110 ot./min. Po Ma-5010 za sebou v klidném tempu, do Randy nejvýš 80 % FTP.
- Aktivace na Ma-19A2 × 3 minZ3–Z488–92 % FTPRPE 6km 6,2–11,7
Mezi nimi 3 min volně, hotovo do odbočky Camp Pelat (km 11,7). Jen stará Ma-19A, nikdy dálnice Ma-19.
- 1. výjezd14–22 minZ385–88 % FTP88–92 % LTHRRPE 5–6km 21,4–26,0
Usaďte se: z vesnice se rozjeďte plynule, žádný sprint. Za sebou vpravo; na začátku Ma-5018 zmáčkněte lap.
- Sjezd jako odpočinek9–11 min + 2 minZ1< 55 % FTP
Otočte se uvnitř parkoviště, oblečte si vestu. Jeďte ve svém pruhu, brzděte před serpentinami, pozor na štěrk. Dole otočka z místa, 2 min volně.
- 2. a 3. výjezd2 × 14–22 minZ3–Z488–94 % FTP90–96 % LTHRRPE 6–7km 30,7–35,4 · 40,0–44,7
Sweet spot vsedě, 80–90 ot./min; na 7% úvod potřebuje většina převod kolem 34 × 28–32. Tam nikdy nad 100 % FTP.
- 4. výjezd – síla14–22 minZ3–Z488–92 % FTPkm 49,3–54,0
Vsedě na 60–65 ot./min pro silovou vytrvalost. Citlivá kolena: normální kadence jako ve 3. výjezdu.
- 5. výjezd – práh14–22 minZ495–100 % FTP95–102 % LTHRRPE 8km 58,6–63,3
Jen pokud 2.–4. výjezd splnil cíl, jinak znovu sweet spot. Ani teď nejezděte prudkých prvních 1,5 km nad 100 % FTP.
- Vyjetí45 minZ1–Z2< 70 % FTPkm 67,9–89,4
Po Ma-5010 za sebou se zadním světlem, pak jen Ma-19A; od Camp Pelat (km 77,7) převážně z kopce.
60–90 g sacharidů za hodinu a 2 lahve (0,5–0,75 l za hodinu, v teple víc), vodu doplníte na Cura nebo v Randě. Jezte nahoře nebo dole, nikdy v serpentinách.
Velmi silní přidají šestý výjezd na 88–92 % FTP (+9,3 km, asi +250 m, asi 30 min). Možnost: v posledním výjezdu jeďte naplno posledních 500 m za poslední serpentinou.
Při 1.–3. výjezdu byste měli zvládnout mluvit v krátkých větách, při pátém jen slovo nebo dvě; tepovka se zpožďuje o 2–3 minuty, na prudkém začátku ji nehoňte. Druhý a třetí výjezd by měl být zhruba o 30–60 s rychlejší než první; je-li třetí nebo čtvrtý o víc než minutu pomalejší než druhý, jeďte pátý jen ve sweet spotu.
Tréninkové úseky na trase klikněte pro zobrazení v mapě
- Aktivace na Ma-19A jen Profi2 × 3 min · 88–92 % FTPkm 6,2–11,7
- 3 × výjezd Randa–Cura5 × výjezd Randa–Cura 3 × 4,7 km · 72–88 % FTP5 × 4,7 km · 85–100 % FTPkm 21,4–26
Intenzity jsou orientační – přizpůsobte je své aktuální formě a provozu na silnici.
Bezpečnost na trase úseky s km kliknutím zobrazíte v mapě
- Jen Ma-19A a okruh Llucmajoru
Jezděte jen po staré Ma-19A, souběžná Ma-19 je dálnice a kola na ni nesmějí. Llucmajor objeďte po okruhu Ronda de Ponent: během podzimních výročních trhů (od konce září do poloviny října) a při trzích ve středu, v pátek a v neděli dopoledne je centrum plné lidí.
km 6,2–16,6 - Ma-5010: úzká, rychlá auta
Ma-5010 od kruhového objezdu v Llucmajoru k odbočce do Randy je úzká, bez krajnice a auta tu jezdí rychle. Jeďte za sebou, bez intervalů a se zadním světlem i ve dne – i cestou zpět (do km 72,8).
km 16,6–20,4 - Provoz na stoupání k Cura
Cura je oblíbený výletní cíl: na stoupání počítejte s auty, o víkendech se zájezdovými autobusy a občas i s výpravami na bugynách. Do kopce jeďte za sebou vpravo a do každého intervalu se rozjeďte plynule, žádný sprint z vesnice.
km 21,4–26 - Sjezd: serpentiny a štěrk
Sjezd má ostré serpentiny, místy štěrk a proti vám jedou auta: je to odpočinek, ne závod, držte se ve svém pruhu a brzděte před každou zatáčkou. Před prvním sjezdem zkontrolujte brzdy a pneumatiky a v serpentinách nikdy nejezte.
km 21,4–26 - Kde se bezpečně otočit
Nahoře se otáčejte jen uvnitř parkoviště u Santuari de Cura, nikdy na silnici. Dole v Randě zastavte na začátku Ma-5018 v úzké vesnické ulici a otočte se z místa.
km 21,4–26 - Jen po asfaltu
Držte se asfaltu Ma-5018. Nepoužívejte nezpevněnou Camí vell na Cura, příjezdovou cestu ke Gràcii ani pěšiny zkracující serpentiny, které některé navigace nabízejí jako zkratky.
km 21,4–26 - Chladný vrchol, krátké dny
Vrchol ve 540 m je větrnější a chladnější než pobřeží, před každým z pěti sjezdů si oblečte vestu. Od listopadu do února jsou dny krátké: vyjeďte nejpozději v 9–10 h a mějte přední i zadní světlo.
Tipy od našich průvodců
- Cura je oblíbený výletní cíl: počítejte s auty i zájezdovými autobusy. Do kopce jeďte za sebou vpravo a do každého intervalu se rozjeďte plynule, žádný sprint z vesnice. Sjezd je odpočinek, ne závod: držte se ve svém pruhu, brzděte před každou serpentinou a dávejte pozor na štěrk. Otáčejte se jen na parkovišti nahoře a dole z místa.
- Ma-5010 mezi Llucmajorem a odbočkou do Randy je úzká, bez krajnice a auta tu jezdí rychle. Jeďte za sebou, v klidném tempu a se zadním světlem i ve dne. Používejte jen starou silnici Ma-19A – souběžná Ma-19 je dálnice a kola na ni nesmějí.
- Před prvním sjezdem zkontrolujte brzdy a pneumatiky. Abyste na 7% úvodu udrželi 80–90 ot./min ve sweet spotu, potřebuje většina jezdců převod kolem 34 × 28–32. Před odjezdem spárujte hrudní pás nebo wattmetr a na začátku každého výjezdu zmáčkněte lap.
- Bez wattmetru? Při 1.–3. výjezdu byste měli zvládnout mluvit v krátkých větách, při pátém jen slovo nebo dvě. Tepovka se zpožďuje o 2–3 minuty, takže ji na prudkém začátku nehoňte. Sledujte časy: 2. a 3. výjezd by měl být zhruba o 30–60 s rychlejší než první; pokud je 3. nebo 4. o víc než minutu pomalejší než 2., jeďte pátý jen ve sweet spotu.
Další trasy
Všechny trasy →Podobně náročné trasy, které by se vám mohly líbit.











